Zelenina a ovoce - letošní sklizeň

12.září 2018

Na jedné straně sucho, na druhé obrovská sklizeň ovoce a zeleniny. Ovocné stromy letos výborně odkvetly a například z naší broskve, ale i meruňky, jsme museli otrhat spoustu zelených plodů, aby se stromy úplně nerozlámaly. Větve na jabloních a dalších stromech jsme museli podepřít. Přesto některé větve zátěž nevydržely. 

Pěstování zeleniny začalo brzy na jaře semínky, kdy jsme měli v kuchyni několik truhlíčků, ze kterých postupně vyrostly sazeničky dýní, rajčat, paprik, cuket, salátů, bylinek. Tato fáze se velmi vydařila a pak nastalo období výměny sazeniček, něco jako vyměním celery za papriky, nebo cukety za dýně, někdy také věnuji 20 sazenic slunečnice!, však to všichni známe. Později se vysévalo a sadilo přímo na záhony (brambory, červená řepa, fazole, bob, hrášek, okurky).

K této jarní fázi jsem si 6.5. připravila text, který jsem ještě nepublikovala a je zajímavé podívat se jak to přesně se začátkem zeleninové sezóny letos bylo:

Koňské koblihy se osvědčily na ředkvičky, saláty, kedlubny a rukolu, už sbíráme pilně úrodu. Užíváme si naplno z dětství nezapomenutelný krajíc chleba s máslem, solí a ředkvičkami.  Kromě tradičních rajčat (Tornádo F1, Býčí srdce), pěstuji letos nějaké hnědé a zelené specialitky. Zatím čekají na své místo, snad se tam brzy dostanou. Z paprik opět Slovakia, Rubinola a tradičně nějaké od kamarádky Majky, plus Romero. Od Elišky máme novozélandský špenát (čtyřboč), řapíkaté a klasické celery. Letos zkouším netradiční jahodový špenát. Na záhonech je již karotka, špenát, červená řepa, hrášek, boby, fazolky, okurky a brambory. Duben je měsíc vysazování, tedy připravujeme záhony na cukety a dýně sic trošku opožděně. Největší výzva je najít dost místa pro sazeničky, nechtějí se na ty záhony vejít, i když jsem jich spoustu rozdala. Vzpomněla jsem si tedy na klasika, který tento odvěký problém popsal následovně:

"Tedy zahradník je v dubnu člověk, který s vadnoucí sazeničkou v ruce dvacetkrát obíhá svou zahrádku, hledaje píď půdy, na které ještě nic neroste..." (a tak dále, doporučuji si připomenout ten skvělý text celý v knize K. Čapek: Zahradníkův rok).

Letošní sklizeň začala třešněmi, broskvemi a meruňkami, hodně jsme rozdali a také jsme zavařovali různé marmelády. Později, i když nevím, jestli to tak letos opravdu bylo, nebo jestli to bylo vše najednou, dozrály rybízy, josty, maliny, angrešty, borůvky, aronie a ostružiny. Máme rádi toto drobné ovoce, a tak je většinou zamrazíme a během léta přidáváme do vody a limonád. A když je ho hodně, připravíme z nich šťávy. Letos byla opravdu úroda bohatá a někdy bylo únavné se o všechno ovoce postarat. Tak začalo nové období výměnného obchodování či rozdávání. Díky různým výměnám sazenic nám na zahrádce dozrává mnoho různých druhů rajčat a moc si to užíváme: např. klasické F1 Tornádo, pak býčí srdce, menší červené hruškovité, velké masité oranžové, malé koktejlové, či zelené, hnědé a jinak barevné (od kterých bohužel neznám všechny názvy odrůd). Tato variabilita lahodí jak oku, tak chuti, stačí nakrájet, zalít olivovým olejem, přidat bazalku a lahůdka je na světě. Radost nám dělají ale všechny naše výpěstky, díky teplému a dlouhému létu jsme stihli dokonce 2 sklizně zelených (francouzkých) fazolek. 

Momentálně jsme sklidili fazolky, a začínají dozrávat chilli papričky. O těch zase příště.Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com