Chov včel

Včeličky Vás vtáhnout do svého dění v úlu, v tu chvíli zapomenete na vše okolo. Je zažitkem pozorovat jejich píli a organizaci. Jsou to pro přírodu moc užiteční tvorečkové.

Počátek našeho včelího příběhu z roku 2012 již znáte. Přítel Václav s jeho zapálením pro chov včel je nepostradatelný v našem včelařském životě. Včeličky – úžasní a fascinující tvorečkové, dokonalá organizace, spolupráce, součinnost, je to pro nás zážitek je pozorovat a s nimi soužít.

Václav lokalitu pro včelky zhodnotil jednoznačně: „Jižní zeď na statku za stodolou, chráněná od západu, květnaté louky Ouvarce směrem na jih, výhled na Šumavu, druhová pestrost okolo, no prostě včeličkový ráj“. „Ano, jdeme do toho“

Koupě úlů z dotací pro začínající včelaře, výstavba včelárny, pořízení medometu a dalších pomůcek za podpory celostátní dotace, první oddělky na jaře 2013 od Václava, postupně jsme vybudovali 4 včelstva. Bohužel přišla extrémně dlouhá zima a včelstva se kvůli studenému jaru jen pomalu nastartovala k práci. „To nám to začíná,“ ale „máme vlastní med, je úžasný“. S přítelem Peťou stále řešíme jak vše dělat v co největším souladu s přírodou, hledáme cesty. V roce 2014 přišla teplá zima a jaro naběhlo extrémně rychle, tou dobou máme 6 včelstev, velmi silná včelstva, brzy se však začínají nekontrolovatelně rojit, nějaký med vytáčíme, odchytáme pár rojů, včelstva jsou oslabená, na okolních polích řepka s jedy a vyskytuje se varoáza. Nestíháme, pozdě jsme léčili a včelstva na podzim kolabují, přěžívá jedno… to nejslabší.

2015 začínáme znovu, Václav nás opět podržel, krásné 2 silné oddělky, postupně získáváme další až na počet 7, nic nevytáčíme, jediný cíl – zdravá včelstva, ktera překonají zimu. V Novinkách se dozvíte, jak se nám a našim včeličkám bude dařit v dalších letech a co nového se od včeliček naučíme.

Rojení a Japonský úl

9.května 2020

K narozeninám jsme si se ženou nadělili Japonský úl od kamaráda včelaře Petra Koce. S Petrem připravujeme v údolí na farmě Včelí ráj a zázemí pro apiterapii. Japonský úl znamená včelaření přirozeným způsobem bez mezistěn. Důležité je odchytit roj, což se nám 8.5, povedlo, byl to roj z našich včel. Nejdříve jsem roj sklepl z žebříku a z větve do rojáčku, pak ještě 4x vylezl sklepnout dal&sca...

ČÍST VÍCE

Včeličky a med

6.července 2018

Letos včelaříme s Peťou na čtyřech úlech, včelařská sezóna začala velmi brzy, připadalo nám, že vše je asi o 3 týdny dříve a také, že vše kvete najednou. Včelky měly co dělat, včas se nám podařio včelstva rozšířit a letos jsme neměli ani jedno rojení. Údolí s pastvinami je v době květu nádherné, začnou mirabelky, postupně švestky a třešně, divokých třešní je v údolí hodně, hlohy, jabloně a ...

ČÍST VÍCE

Letos máme opět bohatou sklizeň medu

26.července 2016

V letošním roce jsme stáčeli med 3-krát. Poprvé 22.5., podruhé 26.6., a naposled 23.7. V posledním medu jsou cítit lípy a luční květy, prostě jedna krása. Celkově jsme letos získali 180 kg medu, přičemž jsme ponechali každému včelstvu cca 20 kg medu na přezimování!

Letos se nám osvědčil výsev svazenky a pohanky, které přibyly do včelího bufetu a intenzivně lákaly naše včeličky na nektar. 

...

ČÍST VÍCE

Nabídka prodeje

Terouš na prodej

Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com