Sucho v krajině

25.července 2018

Tento článek vznikl ve 2 krocích. Nejdříve Alica napsala a tak nějak předurčila jak to letos bude a co se konečně bude i na politické úrovni řešit:

5. 5. 2018 - Problém sucha v krajině

Měli jsme to štěstí či smůlu, že jsme začali hospodařit v období dlouhého sucha. A tak nás to nutí zamýšlet se nad různými tématy třeba více, než kdybychom nezačali s farmou. Podle zdrojů ČHMÚ se občas na našem území vyskytuje tříleté sušší období, což  se považuje za normál, letos už ale vstupujeme do pátého suchého roku za sebou a je to v krajině znát. Plně souhlasím s názorem Marka Riedera (ředitel ČHMÚ), že se člověk bude muset vypořádat se změnami, které v přírodě aktuálně nastávají a přizpůsobit se jim. Ovšem jak se připravit na sucho? Zkusíme si vzít příklad od Seppa Holzera a ostatních permakulturistů a hledat cestu jak vodu v krajině zadržet a jak přestat vodou plýtvat. Každý z nás může udělat pár změn, z nichž sbírat dešťovou vodu je ta nejmenší a nejméně bolestivá. Přece běhat s konví jako pyšná princezna je mnohem romantičtější než se zamotávat do hadic. Navíc naše kytky či plodiny jistě více ocení jemnou zálivku než silný proud vody. Dalším krokem je výsadba stromů a keřů, místo anglického trávníku, který stejně u nás nemá žádnou tradici. A dále tvořit svejly, remízky mezi poli či pastvinami. Tato opatření navíc zvyšují rozmanitost, čili přírodní bohatství a pomáhají v krajině udržet život (například pro včely, ptáky, různé bezobratlé, které nám pomáhají likvidovat škůdce, atd.). Člověk udělá jednu akci a nestačí se divit, kolik různých pozitivních změn nastane díky přírodním zákonům. Toto je téma, které momentálně řešíme.   

Dovolím si teď, uprostřed léta pokračovat

Sucho skutečně nastalo a pociťovali jsme to všude, i pastviny postupně začaly ztrácet trávu. Velmi jsme ocenili naše vlhké údolí, ve kterém měly naše kobylky i v době sucha a horka své příjemné zázemí a dostatek pastvy. Ovečky naštěstí mají velký prostor, stále nějaká pastva je. Problém ale je se senem na zimu. Na zimu potřebujeme ideálně okolo 30ti balíků a máme pouze 13. Seno není a jeho cena se šplhá na 4 až 5ti násobek loňských cen. Zachránit nás ještě může, pokud na podzim bude otava, i když s tím většina farmářů vzhledem k vývoji počasí příliš nepočítá.

Kritická situace nastala v sadu, který vlivem sucha napadl Kůrovec ovocný. Mladé stromky oslabené suchem s nedostatkem mízy bránit se jsou pro kůrovce ideální útočiště. Většina ze 100 stromků se ubránila, na některých jsme viděli vyvrtané malé dírky už zalité ztuhlou mízou. Napadeno bylo asi 20 stromků, z nich 6 těžce. Zjišťoval jsem možnosti obrany, případné eko postřiky, nic. Postřiky se pod kůru, kde jsou brouci a larvy, nedostanou. Řešení? ... manuální likvidace a zalévání stromků, aby si stromky pomohli sami. V praxi to znamenalo drátek a nehet a 2x denně obejít všechny postižené stromky, pozorovat, likvidovat, vymačkávat všechny dírky. Jednou týdně zkontrolovat celý sad stromek pro stromku. A zalévat, zalévat, aby stromky získali vlastní mízu a obranu. Něco času a námahy to stálo, ale povedlo se, kůrovce jsme zlikvidovali a zahynul pouze 1 stromek - nové Matčino, zasazené 2017 na podzim.

Chceme začít dělat opatření, aby jsme vodu na našich pozemcích a v krajině zadrželi.

Představte si, že přes náš sad a údolí teče potok, krásná představa ... představa byla kdysi realitou, skutečně tudy tekl potok, ten je teď ale v potrubí a pod našimi pozemky teče jen tak od pramenišť přímo do řeky. A vedle toho je do tohoto potoka v potrubí svedeno!!!:

- povrchové vody z areálu bývalého JZD, kde jsou různé firmy a servisy na auta a podobně ... bez čističek odpadních vod

- přepad z kanalizace pro případ prudkých dešťů, pokud by kanalizace množství nepojímala zkratkou přímo do řeky

O vybudování nádrže na dešťovou vodu u nového přístřešku pro koně a o plánovaném jezírku jsme již psali. Ono by se mělo jednat o více jezírek, i o rybník "U Bažína", plánů je více. Je to teď pro nás jedna z priorit.Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com