Petardy a ohňostroje ANO/NE? Co na to ptáčci?

12.února 2019

Již několik let se věnujeme hospodaření v souladu s přírodou na naší malé farmičce v Písku na Hradišti. To nám přináší mnohá poznání o tom, jak příroda funguje, o jejích obyvatelích a také o vlivu člověka na životní prostředí. Snažíme se naše poznatky a zkušenosti předávat dále. Rozhodli jsme se proto zapojit do diskusí o tom, zda zábavná pyrotechnika ano či ne a dát náš úhel pohledu.  I u nás v Písku probíhají petice o povolení nebo zákazu ohňostrojů. Když čtu v místních novinách diskuse o tom, zda silvestrovské ohňostroje a petardy ano či ne, mrzí mě, že se diskuse tak nějak sklouzne na to, jestli má polovina národa právo se bavit dle libosti, nebo kritizovat ty první kvůli tomu, že svou bezohledností jim způsobují krušné chvíle, když jejich pejsci prožívají strach, stres a napětí. Občas se do diskuse přidá někdo, kdo kvůli hluku nemůže spát. Ti, kdo ale opravdu trpí, a často i umírají kvůli těmto radovánkám jsou volně žijící zvířata. Řekneme si proč.

 

Člověk tak nějak zapomněl, že je součástí přírody, že díky vynálezu ohně nad přírodou určitým způsobem vyzrál. To, že se zavřeme do vyhřátých domovů neznamená, že venku nepokračuje bitva o život. Zimní období je období spánku, klidu, zimního počasí, mrazů, sněhu, kdy zvířata v divoké přírodě bojují o přežití, shánějí potravu, snaží se šetřit energii, a zvláště mrazivé noci jsou pro celou řadu zvířat a ptáků kritické.  

 

Pojďme se na problematiku zábavné pyrotechniky podívat z pohledu u nás přezimujícího drobného ptactva. Na obrázku jste mohli poznat čížka lesního hodujícího na olšové šišce na naší farmě na Hradišti.

 

Celá řada z nás pravidelně sype ptáčkům do krmítka směs semen, abychom jim pomohli zimu přežít. Ano, a ptáčkové, kteří u nás přezimují se na zimu skutečně stahují blíže k nám do měst, blíž k našim příbytkům. Nalézají zde potravu a také množství vhodných nočních úkrytů. A přitom možná ti samí z nás, kteří se vzorně starají o krmítka a obdivují nádherné ptáčky, jak na krmítku zobají a aktivně přeletují a poskakují sem a tam, tak si neuvědomují, že používáním zábavné pyrotechniky ty samé ptáčky zabíjejí. Příroda je pro ně i naše vesnice nebo město. A ptáčci jsou nejen krásní a zároveň i velmi užiteční. Přestože na zimu změní jídelníček a v zimě se živí převážně semeny, přes léto spořádají velké množství hmyzu a různých hmyzích škůdců.

 

Několik důležitých informací o přezimování ptáčků. Věděli jste, že?

  • během jediné mrazivé noci ztratí tělíčko ptáčka až 20% své váhy a že druhý den, aby přežil další noc, musí tuto váhu obnovit?
  • na noc si musí Vaše sýkorka z krmítka najít úkryt, kde bude mít při zahřívání minimální ztráty energie. Proto někteří ptáčkové přespávají ve skupinkách a vzájemně se zahřívají. Bohužel pouze jejich péřová duchna nemusí stačit. Ideální je pro přenocování místo v závětří, například v dutině, pod střechou nebo alespoň v houštině keřů a stromů
  • ptáčci v noci špatně vidí, při vyplašení mohou narazit do překážky a poranit se. Anebo již netrefí zpět do úkrytu, noc přečká někde provizorně na mrazu a ztráty vydané energie mohou být příliš vysoké.
  • když je nejhůř a ptáčkovi mimo úkryt je opravdu zima, umí si pomoci chvěním svalů podobně jako my lidé, když je nám zima, u ptáčka zejména chvěním prsních svalů. Tím mohou krátkodobě zvýšit výrobu tělesného tepla o 500%, stojí je to však obrovské množství energie.

 

Co se stane, když ptáček v noci šetří svou energii, je schovaný někde v úkrytu nebo se ve skupince zahřívá a spustí se blázinec zábavné pyrotechniky? Co se stane ptáčkovi, který ve stresu opustí svou chráněnou skrýš? Co se stane s jeho energií, váhou? Kolik ptáčku, které si za zimování svolili naši ves nebo město, protože se tady o ně lidé starají a pomáhají jim přežit, kolik z nich právě kvůli tomu zahyne?

 

Chtěli bychom vyvolat zamyšlení nad smyslem využívání zábavné pyrotechniky, co nám dává a co nám bere, v čem a komu může škodit. Přemýšlení nad tím, jak se člověk jako součást přírody může ke svému životnímu prostředí chovat a uvědomit si vlastní zodpovědnost. Určitě je to téma, o kterém by se malé děti, které tak rádi pozorují ptáčky na krmítku, měli učit. Možná pak svým rodičům vysvětlí, co je správné a co ne, když už rodiče nechodí do školy.

 

Diskuse o tom, zda zábavné pyrotechnika ano či ne je pro mě osobně diskusí o kulturnosti nás jako lidí, diskuse o zdravém rozumu a o respektu k prostředí, ve kterém žijeme, které je zároveň tak křehké. Ptáčkové jsou jenom příklad uvědomění si toho, že příroda je všude okolo nás, my sami, naše ulice, naše město nebo ves jsme součástí přírody. V zimě to platí zvláště pro přezimující ptáčky dvojnásob. Proto „nech ptáčka žít“.

 

Na závěr odkaz na velmi pěkně zpracované video:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nevozte-k-nam-rachejtle-prosi-navstevniky-ceske-narodni-parky-hrozi-pokuty-63257

 Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com