Podzim je tady

25.září 2018

Podzimní rovnodennost je okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Letos se to stalo 23. září v 03:55 hodin. To byl první podzimní den. Pro naši farmu podzim nastal dnes (25. 9.), kdy ranní teplota v údolí Ouvarce klesla na 3 °C a objevila se první jinovatka na trávě. Následující den už byly přízemní mrazíky.

 

Předpokládané nízké ranní teploty naznačily konec sklizně některých plodin, hlavně rajčat, dýní a zelených fazolových lusků. Díky dlouhému a teplému létu jsme stihli letos 2 sklizně lusků a měli jsme bohatou úrodu zeleniny i ovoce. Chladné teploty také asi zabrzdí brzy růst lesních hub, které se v polovině září probrali ze spánku a všude vyrostli. I my jsme do lesa zaskočili a přinesli úrodu hříbků, křemenáčů a kozáků. Alica plánuje vytvořit nový blog, kde bude poskytovat osvědčené nápady, jak produkty zahrady uchovat na zimu.

 

Sklizeň hrušek a pozdních jablek je v plném proudu, začínají dozrávat šípky a trnky (těch je letos docela málo, aspoň v našem okolí). Bohaté úrody ovoce si vychutnávají i naše ovečky a koně. Plané hrušně na našich pastvinách jsou obsypané malými hruškami, ovce i koně spásly na co dosáhly a ostatní jim pomalu otrháváme a podáváme.

 

Letos se těšíme na první kdoule, které ještě musí dozrát. Kdoule obsahuje spoustu vitamínů (především vitamín C a skupinu vitamínu B) a minerálních látek jako zinek, železo, draslík, vápník. Dočetli jsme se, že působí pozitivně na trávicí ústrojí a prý pomáhají i proti bolestem v krku. Tak asi zkusíme nějakou marmeládu.

 

Naše malé kačenky indických běžců jsou dospělé, máme teď hejno sedmi běžců, 2 kačery a 5 kačen. Nejde poznat kdo z nich je starší a kdo mladší, protože ty starší si kroužky nějakým způsobem sundali. Letos tento experiment asi skončíme, ale myslíme, že za nějaký čas se k běžcům opět vrátíme.Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com