Vítejte na naší rodinné farmě Hůrka.

Budeme zde sdílet naše úspěchy a novinky. Zajímáme se o ekozahrady, přírodě blízké hospodaření, tvorbu krajiny a chov zvířat - u některých i o jejich výchovu. Postupně se tu budou objevovat témata, kterými se aktuálně zabýváme.

Naším záměrem je hospodaření podle principů rodových statků a permakultury. To znamená v souladu s přírodou vybudovat ekofarmu a ekozahradu pro nás a pro budoucí generace.

Naše aktivity se točí kolem chovu včel a ovcí a také kolem fenky Carry a ekozahradničení. Věříme, že budeme moci brzy popsat i naše pěstitelské úspěchy, se zakládáním ekozahrady totiž právě začínáme. Celkově se těmto aktivitám věnujeme od r. 2010, kdy jsme koupili menší statek v Písku na Hradišti, možná v tu chvíli ještě bez farmářských ambic. Ovšem ty se dostavily postupně a zdá se, že jsme časem dozráli k tomu tyto ambice i uskutečnit.

Centrum statku tvoří prostorná stodola. Nám z počátku vrtalo hlavou, jak ji co nejlépe upotřebit. V té době jsme byli jakýmkoliv hospodařením nedotčení, a proto jsme si nedokázali představit, že bychom zvládli investovat velké množství času do chovu větších zvířat. Uvažovali jsme tedy o něčem méně náročném, o chovu slepic. Začali jsme celkem tradičně s kurníkem, vytvořeným z části stodoly a malým výběhem s kompostem. Momentálně plánujeme pro slepice hledat trochu větší komfort a pohodu, kterou jim můžeme zaručit v rámci našich možností.

Myšlenka na včelaření se u nás ujala také postupně. Zejména jsme byli ovlivnění myšlenkou, že včelaření umožňuje člověku intenzivní propojení s ročním koloběhem přírody. Měli jsme po ruce šikovného a nadšeného včelaře a propagátora včelaření Václava a úžasnou publikaci o chovu včel od Yvese Gustina Ilustrované včelařství. Rozhodnutí včelařit bylo velmi intuitivní a odráželo naše velké odhodlání začít dělat něco opravdového. Chovu včel se věnuje Jarda společně s kamarádem Petrem pod vedením Václava. Díky jeho úžasným včelám, které jsme od něho získali, jsme zažili první zázrak v podobě prvního medu hned v první sezóně. Podrobně zde.

První úspěchy s chovem včel samozřejmě nastartovaly velký optimizmus a objevily se v našich myslích nové otázky soustředěné kolem nevyužité stodoly a naše debaty začaly směřovat k chovu ovcí. Na Šumavě jsme získali silného spojence Jardu z Bošic a díky tomu i spoustu potřebných informací. A tak na podzim r. 2014 jsme si přivezli 6 jehniček Zwartbles do našeho chovu. Neubránili jsme se a rovnou dostaly jména, naši náklonnost a naše stodola získala své nové obyvatele a konečně se stala centrem života a celého koloběhu na statku. Podrobně zde.

Naše smečka kromě lidských bytostí také zahrnuje fenku Carry a kočičku. Carry je velký černý mazel (Flat Coated Retriever), je u nás už od září 2013 a je velmi společenská. Sice postrádá ambice stát se ovčáckým psem, rozhodně má ale jiné přednosti. Aktuálně jsme založili chovatelskou stanici flat coated retrieverů – Z Ouvarských luk. O chovatelské stanici podrobně zde.

Toto je úvod, tam kde začínáme. V Novinkách s námi můžete prožívat události na farmě a sledovat, kam se náš záměr vyvine, co nového život přinese ...

Novinky

Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com