Naše cesta k rodovému statku

27.června 2016

Před pár lety by nás nic podobného asi nikdy nenapadlo. Soulad s přírodou je pro nás a vždy byl velmi podstatnou součástí života. Insirujeme se v našem okolí, u našich přátel, cítíme, že přechod k permakultuře a rodovému statku je velmi komplexní záležitost a momentálně jsme v období "mentální přípravy" a hledání té správné ale hlavně naší cesty. Permakulturní počiny již podnikáme, více info zde.

Náš původní záměr = ekozahrada+pastviny trochu změnil směr a původní pozemek byl jak jinak než malý na uspokojení našich, nebo lépe řečeno ovčích potřeb. Vše se zdálo být relativně v pořádku, než se ozvalo sucho v létě 2015. Pohled na vyschlé pastviny nám poskytl nový impulz k přemýšlení a stáli jsme před rozhodnutím jestli omezit nebo úplně zrušit chov ovcí, nebo zvětšit rozlohu pastvin pronájmem nebo koupí. Nakonec se povedla koupě a získali jsme pozemek v údolí směřující k řece Otavě, který 20 let ležel ladem. Zdá se, že tohle místo plné náletových dřevin je to pravé, kde začít. Na jaře nejdříve rozkvetly divoké hrušně, po nich hlohy, potom šípky, bezy, nádhera, pro naše ovečky ideální 3D pastvina. Oplotili jsme asi 3,5 hektaru, které jsme rozdělili na 4 pastviny, zbytek je celkem džungle. Původní pastviny u statku budou sloužit jako zimní a celoročně je budou užívat kamerunky. Ovce Zwartbles budou na nových letních pastvinách do podzimu. 

V dubnu 2016 jsme se zúčastnili kurzu Design rodových statků u Jardy Svobody, bylo to moc užitečné a intenzivní přemýšlení. Množství informací obohatilo naše další plány. Na podzim bychom chtěli začít. Dáme vědět. Více informací zde

Ještě chceme upozornit na další moc užitečné kurzy, které pořádají Dan a Markéta Mikušíkovi ve Skryjích (nabídka kurzů zde). Jarda absolvoval kurz naklepávání kosy v sobotu 18.6. Jako správný absolvent už umí naklepat a připravit kosu na kosení a také jsme u Dana nakoupili novou výbavu (kosy, kosiště, kozlík s ostrou babkou, všechno možné na naklepávání, brousky, no prostě samé užitečné věcičky). S nadšením jsme se pustili do kosení trávy na zahradě a na jedné ze zimních pastvin. V pátek 24.6. jsme dosušili seno na 0,5 hektaru, vše jsme dělali ručně - kosení i obracení. Počasí přálo a i díky našim kamarádům jsme tuto akci zvládli a máme stodolu plnou sena :) 

 Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com