Včeličky a med

6.července 2018

Letos včelaříme s Peťou na čtyřech úlech, včelařská sezóna začala velmi brzy, připadalo nám, že vše je asi o 3 týdny dříve a také, že vše kvete najednou. Včelky měly co dělat, včas se nám podařio včelstva rozšířit a letos jsme neměli ani jedno rojení. Údolí s pastvinami je v době květu nádherné, začnou mirabelky, postupně švestky a třešně, divokých třešní je v údolí hodně, hlohy, jabloně a divoké hrušně. Obzvláště krásné je údolí, když kvetou hlohy, kterých je opravdu hodně. Je to i pastva pro včely, údolí hučí jako v úlu. 

Medu máme tento rok opravdu dostatek, bohatě stačí pro naše rodiny, kamarády a známé. Med jsme letos vytáčeli 3x a celkově ho bylo ca 140 kg. O jeho vynikající chuti a proč tomu tak je, se dočtete zde. Tato skutečnost nás inspirovala k napsání prvního publikovaného článku v místních novinách (Písecké postřehy). Byla to také zajímavá zkušenost.

Jako i předchozí roky, necháváme včelám na zimu jeden nízký nástavek plný medu. Cukrem dokrmujeme pouze proto, abychom podněcovali matku ke kladení a podpořili co nejdelší rození zimních včel. Co se nám letos nepovedlo, je vytvořit oddělek. Z časových důvodů jsme to stále odkládali, nakonec i vytvořili, z matečníků se dokonce 2x za sebou vylíhla matka, ale po následných obhlídkách jsme matku nenašli a museli plánovaný oddělek spojit s jedním ze včelstev. Pokusit se znovu o vytvoření oddělků je náš záměr příští rok.

Na úvodní fotce vidíte nové etikety na med. Naše dcera Terezka vytvořila 2 vzory, které se nám moc líbí.Adresa

Hůrka 24

397 01, Písek

Telefon: + 420 602 293 221

E-mail: jarda.chronak@gmail.com